Ultrazvukové tloušťkoměry Tloušťkoměry povlaků Měřicí přístroje DeFelsko Teploměry Bezdotykové teploměry Vlhkoměry Měření elektrických veličin Měření otáček Laserové dálkoměry Alkohol testery Jak vybrat alkohol tester Co je dobré vědět Kalibrace alkohol testerů Přehled kalibrovaných alkohol testerů Již nedodávané typy

Alkohol tester CA 20FP

Digitální tester alkoholu CA 20FP:

Popis přístroje

Poloprofesionální digitální alkoholtester CA 20FP je nejpreciznějším přístrojem ve své třídě, s vlastnostmi již spíše odpovídajícími profesionálním přístrojům. Jeho základní součástí je speciálně vyvinutý inteligentní elektrochemický senzor s vysokou přesností, selektivitou a stabilitou.

Alkoholtester je vybaven měřením objemu vydechovaného vzduchu, které zajistí, že je analyzovaný vzorek odebírán opravdu z plic (tzv. hlubokoplicní vzduch), nikoliv z ústní dutiny. Je také vybaven záznamem počtu uskutečněných měření (vhodné m.j. pro stanovení potřeby další kalibrace) a upozorněním na překročení hodnoty alkoholu 0,30 promile. Toto upozornění je formou výrazné změny barvy podsvětlení displeje z modré na oranžovou, doprovázené zvukovým signálem.

Mimořádně jednoduchý na použití - ovládání jediným tlačítkem!

Důležitou předností tohoto modelu je tzv. pasivní měřicí mód, umožňující rychlou indikaci přítomnosti alkoholu v dechu kontrolované osoby bez použití náústku. Podrobnější popis této funkce je uveden dále.

Ideální volba pro firemní použití, zaměstnavatele, orgány státní správy a samosprávy, městskou policii, organizace, dopravce, nemocnice, školy, pořadatele veřejných akcí apod., pokud nepožadují stanovené měřidlo a nemohou nebo nechtějí investovat do přístrojů nejvyšší třídy (viz Profesionální alkoholtestery a Profesionální alkoholtestery pro nejnáročnější použití zde: Přehled alkoholtesterů.

Aktivní měřicí mód

Základní měřicí mód tak, jak jej zná většina uživatelů. Je nezbytné použití hygienického náústku.

Pro získání relevantních výsledků je nezbytné měřit tzv. hlubokoplicní vzduch, který nese informaci o koncentrci alkoholu v krvi. Přítomnost alkoholových par v něm je způsobena jejich přestupem z krevního oběhu v plicních sklípcích, jejichž stěna je tvořena jemnou buněčnou výstelkou, fungující jako velmi jemný filtr, a je ve stálém a empiricky zjištěném poměru k obsahu alkoholu v krvi.

Měření alkoholu v krvi pomocí dechových alkoholtesterů je tedy měření nepřímé (z obsahu alkoholu v dechu usuzujeme na jeho koncentraci v krvi). Zde tedy leží odpověď na otázku, která možná někoho může mást: na jedné straně mluvíme o obsahu alkoholu v krvi, na druhé straně o jeho měření alkoholtestery v dechu... Pro úplnost, v některých zemích se skutečně údaj naměřený dechovým alkoholtesterem zobrazuje v jednotkách, udávajícím obsah alkoholu v dechu. V nás tímto údajem tradičně rozumíme hodnotu, přepočtenou na promile alkoholu v krvi.

Kontrolovaná osoba se hluboce nadechne, aby se skutečně měřil vzduch z hloubky plic a nikoliv z ústní dutiny a dýchací trubice, a dlouze vydechne do alkoholtesteru. Ten první část vzduchu, pocházející z horních cest dýchacích, "propustí" bez vyhodnocení a jeho analýzu započne až na vzorku, který následuje a který pochází přímo z plic. Ten vyhodnotí. Je zřejmé, že je zapotřebí hlubokého nadechnutí a dostatečného objemu vzduchu. Jestliže tento nedostačuje, přístroj to oznámí je třeba měření opakovat.

Pasivní měřicí mód

Pouze orientační, tedy nikoliv pro měření, ale pouze pro zjištění přítomnosti alkoholu v dechu kontrolované osoby (podobně jako "Dýchni na mě...). Není třeba hygienického náústku (nedochází k doteku s přístrojem).

Z výše uvedeného (viz Aktivní měřicí mód) vyplývá, že toto měření nemůže poskytnout správné číselně vyjádřené hodnoty. Nejenže není splněna podmínka hlubokoplicního vzduchu, ale navíc je s vydechovaným vzduchem strháván okolní vzduch (různě podle vzdálenosti foukání) a měřený vzorek je tedy značně ovlivněn. Zde tedy leží vysvětlení dosti častého omylu uživatelů, kteří se ptají po "alkoholtesteru bez náústů" v domnění, že jim zajistí měření jako "ten s náústky", jen pohodlnější a levnější. Zde je odpověď, že to není již z principu možné.

Jde o nadstandardní mód, kterými jsou vybaveny pouze některé přístroje. Hodí se pro rychlou kontrolu většího množství osob (např. procházejících, přicházejících na určitou akci, nastupujících do zaměstnání apod.). Měření je rychlé a levné (nejsou zapotřebí jednorázové hygienické náústky). Výsledkem této kontroly je ovšem pouze indikace, zda dech kontrolované osoby obsahuje/neobsahuje alkohol, nikoliv přesné zjištění jeho hodnoty. Jedná se tedy o jakýsi "vstupní filtr" - pokud kontrolovaná osoba "něco nadýchá", následuje měření v aktivním módu, tedy již s hygienickým náústkem, které poskytne i kvantitativní vyhodnocení alkoholu.

 

 

Technické údaje

Měřicí rozsah0,00 až 4,00 ‰
Rozlišení0,01‰
Přesnost±0,05 ‰ při 0,5 ‰
Senzorinteligentní elektrochemický senzor
Doba přípravy15 až 35 sekund
Doba odezvy3 až 35 sekund
DisplejLCD s modrým podsvětlením, výstražné oranžové podsvícení, 4 číslice
Rekalibrace6 měsíců nebo po 500 testech
Pracovní teplota+5 až +40°C
Skladovací teplota0 až +50°C
Napájení1ks baterie 9 V alkalická
Rozměry125 x 56 x 24 mm
Hmotnost87 g (131 g vč. baterie)
Koupit v e-shopu

* Technické specifikace podléhají pro další zlepšování vlastností možným změnám bez předchozího upozornění.

Kalibrace

Pravidelná kalibrace každého alkoholtesteru je mimořádně důležitá a v podstatě určuje jeho praktickou použitelnost, zejména po určité době používání.

Kalibraci, kontrolu a servis výše uvedených alkoholtesterů provádíme v naší vlastní kalibrační laboratoři.

Ceny kalibrací

Výchozí kalibrace, přesněji řečeno kontrola nastavení provedeného výrobcem, je zdarma. Všechny dovezené přístroje jsou před distribucí jednotlivě zkontrolovány, zda naměřené hodnoty leží v předepsané toleranci, a v případě zjištěné odchylky (což se ale stává velmi zřídka) jsou hodnoty dostaveny na správnou úroveň. Po této kontrole je přístroj označen kontrolní samolepkou (kalibrační list není vystavován).

Pokud zákazník požaduje vystavení kalibračního listu i na tuto výchozí kalibraci, je toto třeba uvést v objednávce. Rovněž v tomto případě je kalibrace provedena zdarma s využitím poukázky na jednu bezplatnou kalibraci (ta je nyní využita na tuto kalibraci a není tedy již s přístrojem dodávána).

Doporučený termín pravidelných kalibrací je 6 měsíců nebo po provedení 500 testů a rozhodně by neměl překročit 12 měsíců.

Obsah dodávky

  • přístroj CA 20FP
  • 3 ks hygienických náústků
  • baterie 9V alkalická
  • pouzdro přístroje
  • originální a český návod k použití

Copyright © 2009 - 2016 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Veškerý obsah webu včetně textů a jeho částí, překladů, obrázků, videí, českých lokalizací stránek zahraničních společností, které obchodně zastupujeme a ostatních prvků je chráněn autorskými právy a jeho použití včetně nedovoleného šíření a umístění na vlastním webu bez výslovného souhlasu vlastníka autorských práv je zakázáno a bude postihováno podle autorského zákona.