Ultrazvukové tloušťkoměry Tloušťkoměry povlaků Měřicí přístroje DeFelsko Teploměry Bezdotykové teploměry Vlhkoměry Měření elektrických veličin Měření otáček Laserové dálkoměry Alkohol testery Jak vybrat alkohol tester Co je dobré vědět Stanovená měřidla Kalibrace alkohol testerů Přehled kalibrovaných alkohol testerů Již nedodávané typy Detektory únavy

Alkoholtestery - co je dobré vědět

Jako odborná firma působící v oboru profesionálně - včetně provádění kalibrací s metrologickou návazností - máme v naší nabídce zařazeny výhradně alkoholtestery certifikované Českým metrologickým institutem (ČMI) nebo důkladně dlouhodobě prověřené v naší vlastní kalibrační laboratoři. Tím je zaručeno, že všechny dodávané přístroje splňují náročné požadavky na přesnost a spolehlivost těchto přístrojů. S ostatními "modely", které na sebe upozorňují obvykle pouze velmi nízkou cenou, jsme se po dlouhodobých zkušenostech - naše firma působí v oboru jako jedna z nejstarších vůbec a prošlo nám jich rukama opravdu značné množství - velmi rychle rozloučili. Zájemce o takové přístroje tedy odkazujeme na bohatou nabídku různých e-shopů a supermarketů, viz rovněž další informace níže na této stránce.


V současné době jsou nejrozšířenější dvě velké skupiny detektorů alkoholu v dechu:

Alkoholtestery s polovodičovým senzorem

Alkoholtestery s polovodičovým senzorem používají žhavené polovodičové čidlo, pracující při relativně vysoké teplotě. Po zahřátí senzoru na pracovní teplotu je toto schopno detekovat plynný ethanol a dle jeho koncentrace měnit svůj odpor. Tato změna odporu je pak vyhodnocována a převedena na číselný údaj, udávající přibližnou koncentraci alkoholu v dechu, resp. přímo v krvi testované osoby.

Pro představu o technologické náročnosti tohoto měření: tato čidla musí mít schopnost při obvyklých měřených koncentracích (např. 0,3 ‰) detekovat cca 50 molekul ethylalkoholu v 1 milionu molekul vzduchu (a ještě jim přiřadit správnou hodnotu)! Tyto senzory mají omezenou životnost a tím určují i použitelnost přístroje.

Největší a prakticky jedinou výhodou těchto alkoholtesterů je jejich nízká cena. Tyto přístroje jsou velmi levné a dostupné. Mohou být však používány pouze pro orientační kontrolu, nemohou být nikdy schváleny jako stanovená měřidla a nelze se na ně právně dovolávat. Jejich správné použití je pro osobní samokontrolu, maximálně pro pouze orientační kontrolu jiných osob.

V poslední době je trh doslova zaplevelen desítkami nejrůznějších "takéalkoholtesterů" tohoto typu, často i v neskutečných cenách několika málo set korun, které nestačí ani na samotné kvalitní čidlo. Tato široká škála variant, lišících se většinou jen vzhledem (včetně různých přívěsků) a případně nepodstatnými "vylepšeními" a nabízená zejména nejrůznějšími internetovými obchody nebo hypermarkety, bohužel v naprosté většině případů postrádá naprosto základní vlastnosti měřicího přístroje a spolehnutí se na výsledek měření takového testeru může být v důsledku docela riskantní.

Vývoj se ubírá jednoznačně k detektorům alkoholu s elektrochemickým senzorem.

Alkoholtestery s elektrochemickým senzorem

Alkoholtestery s elektrochemickým senzorem používají speciální elektrochemické čidlo, jehož funkce je založena na snímání spektra, které vznikne díky různé pohyblivosti iontů v elektrickém poli. Důležitými vlastnostmi tohoto náročného principu měření jsou zejména přesnost a spolehlivost a vynikající selektivita (tj. necitlivost na jiné plynné látky, které mohou být přítomny ve vydechovaném vzduchu).

Tyto nesrovnatelně přesnější a spolehlivější přístroje jsou technicky podstatně náročnější a tomu samozřejmě odpovídá i jejich vyšší cena, i když v poslední době se již začíná přibližovat detektorům alkoholu s polovodičovým senzorem. Nicméně protože kontrola alkoholu se provádí většinou z důvodů nezanedbatelných rizik nejen materiálních, ale především zdravotních a často přímo ohrožujících životy lidí, je třeba vždy zvážit, zda šetření právě zde je úspora na správném místě.

Těmto přístrojům patří budoucnost v tomto oboru měření a vzhledem k důležitosti spolehlivých výsledků by již dnes měly být vždy jednoznačnou volbou.

Velmi dobrými výrobky v této skupině alkoholtesterů, a to i příznivou cenovou relací, jsou přístroje tradičního korejského výrobce Caos (výrobce legendárního modelu CA 2000, který byl na trhu 16 let!) řady CA 10F a CA 20F.

Digitální alkoholtestery řady CA 10F a CA 20F

Ekonomickým řešením pro uživatele, kteří nepotřebují stanovené měřidlo ani přístroj nejvyšší technické úrovně, ale dobrý a spolehlivý přístroj za dostupnou cenu, jsou nové typy digitálního alkoholtesteru s elektrochemickým čidlem řady CA 10F a CA 20F. Tyto přístroje jsou jako jedny z prvních ve své třídě vybaveny kvalitním elektrochemickým senzorem a zajišťují tak přesná, opakovatelná a spolehlivá měření, blížící se alkoholtesterům vyšších kategorií, avšak v cenové relaci zlomku ceny těchto přístrojů. Výborným doporučením pro tuto modelovou řadu je, že se jedná o výrobky stejného výrobce jako u legendárního modelu CA 2000. Svými vlastnostmi jsou přístroje řady CA 20F předurčeny zejména pro ekonomické firemní použití pro orientační kontrolu zaměstnanců a rovněž pro náročnější soukromé uživatele, kteří se potřebují spolehnout na výsledek testu s jistotou, kterou levné alkoholtestery s polovodičovým senzorem prostě poskytnout nemohou.

Připomínáme jen, že základní podmínkou spolehlivé funkce každého typu alkoholtesteru je jeho pravidelná kalibrace (ve většině případů v doporučeném intervalu 6 měsíců), a to i v případě, že je přístroj používán málo nebo vůbec!

Kalibrace alkoholtesterů

Kalibraci, kontrolu a servis vybraných typů detektorů alkoholu provádíme v naší vlastní kalibrační laboratoři.

Užitečné odkazy:

Nabídka prověřených alkoholtesterůPřehled námi dodávaných prověřených typů digitálních alkoholtesterů
E-shop QTEST - alkoholtesteryZde můžete vybraný alkoholtester přímo zakoupit
Kompletní ceník alkoholtesterůÚplný ceník včetně množstevních slev, příslušenství a náústků
Provádění kalibracíPodrobnější informace o provádění kalibrací alkoholtesterů
Přehled kalibrovaných alkoholtesterůPřehled kalibrovaných typů alkoholtesterů, doporučených kalibračních intervalů a cen kalibrací
Objednávání kalibracíJak objednávat kalibrace a opravy alkoholtesterů, postup vyřízení Vaší objednávky
Již nedodávané typyHledáte informace o dříve dodávaných modelech detektorů alkoholu?

Při výběru detektoru alkoholu od jiných dodavatelů se vždy ujistěte, zda vybraný přístroj má zajištěn servis a kalibraci (a zda je jí vůbec schopen) a pokud ne, vyhněte se mu širokým obloukem. Ať si již vyberete ten nebo jiný typ, vždy platí nekompromisně:

Alkoholtester, který není pravidelně kalibrovaný = alkoholtester, který není použitelný.

Copyright © 2009 - 2019 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Veškerý obsah webu včetně textů a jeho částí, překladů, obrázků, videí, českých lokalizací stránek zahraničních společností, které obchodně zastupujeme a ostatních prvků je chráněn autorskými právy a jeho použití včetně nedovoleného šíření a umístění na vlastním webu bez výslovného souhlasu vlastníka autorských práv je zakázáno a bude postihováno podle autorského zákona.