Ultrazvukové tloušťkoměry Tloušťkoměry povlaků Měřicí přístroje DeFelsko Teploměry Bezdotykové teploměry Vlhkoměry Měření elektrických veličin Multimetry digitální a analogové Klešťové multimetry Měřiče RLC Měření otáček Laserové dálkoměry Alkohol testery Detektory únavy

Klešťové multimetry

Klešťový multimetr je vhodný zejména pro měření velkých proudů, buď pouze střídavých, nebo u dokonalejších modelů střídavých i stejnosměrných. Jejich název je odvozen od rozevíracích čelistí, které obepínají měřený vodič, často i silný kabel. Takto, bez galvanického spojení, lze samozřejmě měřit pouze proudy, proto prvními přístroji tohoto druhu byly analogové klešťové ampérmetry. Dnes je typický "klešťák" univerzální měřicí přístroj, umožňující kromě proudů měření stejnosmětných i střídavých napětí (samozřejmě běžným způsobem pomocí měřicích kabelů a hrotů), odporů, frekvence, test spojitosti obvodů, test diod a často celou řadu dalších funkcí, zaslouží si proto přesnější označení klešťový multimetr.

Stejně jako u většiny ostatních měřicích přístrojů i u klešťových multimetrů došlo k téměř úplnému přechodu od analogových přístrojů k digitálním. Protože však je někdy zapotřebí nejen informace o velikosti proudu v ustáleném stavu, ale i jeho vývoj v čase, který digitální ampérmetr nezachytí - typickým příkladem je rozběhový proud motoru - bývají některé digitální klešťové multimetry podobně jako klasické multimetry vybaveny bargrafem, popř. speciální funkcí pro tato měření.

Určitým omezením klešťových multimetrů může být nízká citlivost na malé proudy, pro které toto bezkontaktní měření proudu není vhodné. Některé modely jsou proto vybaveny přímým vstupem pro měření malých proudů. Vyplatí se proto vždy věnovat výběru vhodného klešťového multimetru dostatečnou pozornost, aby vybraný model co nejlépe splnil Vaše požadavky. K tomu by měl pomoci následující přehled doplněný vždy podrobným popisem u každého modelu.

 

Klešťové multimetry

LUTRON CM 9930

 4 digit          True RMS          A - V - Ω - F - Hz - test diod         stejnosměrné i střídavé proudy
Měřicí rozsahyproud DCproud ACnapětí DCnapětí ACodpor
0 ÷ 2 000 A0 ÷ 2 000 A0 ÷ 1 000 V0 ÷ 1 000 V0 ÷ 24 MΩ
Další měřené veličinykapacita, kmitočet, střída, test diod, test spojitosti
Další funkce a vlastnosti
  • max. průměr vodiče 60 mm
  • True RMS
  • přímý vstup pro měření malých proudů
  • automatická volba rozsahů
  • funkce HOLD, REL, automatické vypínání
  • ochrana proti přetížení na všech rozsazích, indikace přetížení
Podrobný popisCena 2.770,- Kč (bez DPH)

LUTRON CM 9940

 4 digit          A - V - Ω - Hz - test diod         stejnosměrné i střídavé proudy
Měřicí rozsahyproud DCproud ACnapětí DCnapětí ACodpor
0 ÷ 600 A0 ÷ 600 A0 ÷ 600 V0 ÷ 600 V0 ÷ 40 MΩ
Další měřené veličinykmitočet, test diod, test spojitosti
Další funkce a vlastnosti
  • max. průměr vodiče 30 mm
  • automatická volba rozsahů
  • funkce HOLD
  • ochrana proti přetížení na všech rozsazích
Podrobný popisCena 2.560,- Kč (bez DPH)

Použité zkratky:
 
DC (Direct Current) - pro označení stejnosměrných veličin (napětí DC = stejnosměrné napětí, proud DC = stejnosměrný proud)
AC (Alternating Current) - pro označení střídavých veličin (napětí AC = střídavé napětí, proud AC = střídavý proud)

 

Všechny položky a širokou nabídku měřicích přístrojů pro měření elektrických veličin (včetně řady dalších modelů, neuvedených zde na stránkách) naleznete v katalogu (pdf).

Ceník měřicích přístrojů pro elektrická měření

 

Copyright © 2007 - 2014 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena.