Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00 -15:30 hod.)
Novinky
22.04.2021
Nová verze našeho webu
Po téměř dvou desítkách let - od samých počátků internetu! - jsme pro Vás připravili novou verzi webové prezentace našeho sortimentu měřicí techniky. ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Alkohol testery
  3. Kalibrace alkohol testerů

Kalibrace alkohol testerů

 

Specializovaná kalibrační laboratoř pro alkohol testery QTEST

 

Kalibrační pracoviště dechových alkoholtesterů QTEST

 

Firma QTEST se kalibrací dechových alkohol testerů systematicky zabývá již od devadesátých let, zřejmě jako první v České republice vůbec (dokonce ještě dříve, než Český metrologický institut - ČMI). Zřízení tohoto specializovaného pracoviště si vyžádal dovoz, prodej a servis detektorů alkoholu, které bylo třeba pravidelně kontrolovat a po servisním zásahu nastavovat. Pracoviště se rozvíjelo jak po stránce technického vybavení, které je v současné době na špičkové úrovni, tak odborné práce.

Kalibrační středisko QTEST Pokud by někdo očekával, že s rozvojem pracoviště se bude rovněž rozšiřovat sortiment typů kalibrovaných přístrojů, vydali jsme se přesně opačnou cestou. Ukázalo se totiž, že na trhu je v současné době několik desítek typů alkohol testerů (zejména s polovodičovým čidlem), které mají často líbivý design a spoustu funkcí a "perfektních" vlastností uváděných výrobcem a prodejci, ale se skutečným měřicím přístrojem mají jen málo společného. Tak, jak jsme je postupně vyřazovali z naší nabídky (firma QTEST se zabývá profesionální měřicí technikou), zužovali jsme provádění kalibrací pouze na typy, kde to má reálný význam. Kalibrovat alkohol testery v ceně několika set korun (i když jsou třeba teoreticky "kalibrovatelné") připomíná ono známé "s kanonem na vrabce" a má asi stejný význam, jako koupit si starou Škodu 105 a nechat si u ní vyladit výfuk jako u Formule 1. Kalibraci těchto typů rádi přenecháme prodejcům, kteří si zakoupili simulátor a nyní "také" provádějí kalibrace, obvykle všeho.
V naší kalibrační laboratoři jsme schopni zkontrolovat prakticky jakýkoliv typ alkohol testeru při různých úrovních alkoholu, vlastní kalibrace přístroje včetně vydání kalibračního listu však provádíme pouze pro typy uvedené v Přehledu kalibrovaných alkohol testerů, popř. na dotaz.

Způsob provádění kalibrací

Kalibrační souprava GUTH 34 C firmy Guth Laboratories, Inc., USAKalibrace v naší kalibrační laboratoři provádíme z praktických důvodů neakreditovaně (v případě požadavku na akreditovanou kalibraci doporučujeme obrátit se na Český metrologický institut - ČMI) obvykle ve dvou nebo třech kalibračních bodech (dle kalibračního předpisu výrobce) vč. nulového bodu, pomocí přesných kalibračních médií s metrologickou návazností a za přesně stanovených podmínek. Výsledkem je kontrola, resp. nastavení přístroje s přesností, která s dostatečnou rezervou splňuje praktické potřeby těchto indikačních přístrojů a je tedy metodou, která udržuje tyto přístroje v definovaném, kontrolovaném a spolehlivém stavu v průběhu jejich používání.

Pracoviště je vybaveno nejmodernější precizní kalibrační technikou pro obě používané kalibrační metody, tzv. vlhkou i suchou.

Na obrázku vpravo je část kalibračního pracoviště pro tzv. "vlhkou metodu": kalibrační souprava GUTH 34 C firmy Guth Laboratories, Inc., USA.

 

Pro tzv. vlhkou metodu jsou používány nejnovější modely špičkového kalibračního zařízení firmy Guth Laboratories, Inc., USA typu GUTH 34 C a přesné analytické vybavení pro tvorbu a kontrolu roztoků.

Pro tzv. suchou metodu pracoviště disponuje speciálním kalibračním zařízením, vyrobeným speciálně pro tento účel, napájeným přesnými kalibračními plyny s analytickými certifikáty a metrologickou návazností přímým porovnáním s certifikovaným referenčním materiálem. Tato metoda slouží v současné době spíše jako záložní (připravena kdykoliv k aktivaci po objednání a připojení přesných kalibračních plynů) a pro rutinní kalibrace je standardně využívána výše uvedená vlhká metoda, která se více blíží reálnému používání dechových alkoholtesterů a lépe reflektuje technické požadavky na kalibrace těchto přístrojů.

Doplňující informace ke kalibracím alkohol testerů - co kalibrace opravdu neovlivní

Kalibrace pouze kontroluje, popř. dostavuje údaj přístroje v okamžiku jejího provádění, jak ostatně uvádí i kalibrační list větou Měřicí přístroj v době kalibrace VYHOVUJE. V žádném případě tedy není a z principu ani nemůže být zárukou funkce přístroje pro další období a z provedeného okamžitého porovnání s normálem nelze vyvozovat žádné prognózy pro budoucnost. Doporučená periodicita kalibrace tedy neslouží k nějaké záruce, že přístroj bude další určité období bezchybně měřit, ale pouze k upozornění uživateli, že je vhodné jej nechat znova zkontrolovat a v které době (proto se mluví o doporučeném intervalu kalibrace). Jinak to ani být nemůže, neboť kontrola přístroje samozřejmě nemá žádný vliv na budoucí chování a životnost čidla přístroje a již vůbec ne na její prodloužení.

I když to pro naprostou většinu uživatelů je jistě samozřejmé, stále se občas najde zákazník "reklamující" po kalibraci přístroj následujícím způsobem: "Před měsícem (dvěma, třemi...) byl alkohol tester na kalibraci a teď už zase nefunguje (neukazuje správně)!"

Dobře, tedy ještě názorněji. Příklad:
Představte si, že si necháte, třeba obsluhou u benzinové pumpy, zkontrolovat tlak v pneumatikách. Je v pořádku, pokud ne, dofouká se. Za měsíc máte jedno kolo poloprázdné nebo na ráfku. Zcela jistě hledáte příčinu v pneumatice (ucházející ventilek, netěsná na ráfku, možné píchnutí...). Nebo snad jedete vynadat obsluze pumpy, jak vám to před měsícem blbě změřila, když už po měsíci je pneumatika zase prázdná...?!

Takže: Do přístroje se při kalibraci nijak nezasahuje, nic se tedy nemůže poškodit nebo provést nesprávně. Provede se normální měření, pouze s médiem o známé přesné koncentraci, a přístroj se sám nastaví (v příslušném režimu) na správnou hodnotu.
Kalibrace nijak neovlivní funkci přístroje a životnost čidla opravdu neprodlouží (a ovšem také nezkrátí).

Jestliže tedy přístroj po kratší nebo delší době od kalibrace vykazuje evidentně nepřesná měření, není to vinou předcházející kalibrace, ale nestability vlastního přístroje (což je zásadní rozdíl). Pokud byl přístroj zakoupen u naší firmy a je v záruce, je toto standardně řešeno v záručním režimu (výměna senzoru, oprava nebo výměna přístroje), nikoliv však z titulu nesprávně provedené kalibrace, ale technické závady na přístroji. Pokud byl přístroj zakoupen u jiného dodavatele, je třeba řešit záruku tam. Pokud je již po záruce, můžeme provést po dohodě výměnu senzoru (u typů, u kterých je prováděna - viz Přehled kalibrovaných alkoholtesterů) jako běžnou placenou opravu.

Servis alkohol testerů

 

Servisní pracoviště QTEST

 

Jako firma, působící v oboru elektronických měřicích přístrojů, disponujeme rovněž dobře vybaveným servisním pracovištěm, vhodně doplňujícím kalibrační pracoviště.

Následující obrázky jsou malou ukázkou servisní činnosti u nejrozšířenějšího současného detektoru alkoholu, digitálního alkoholtesteru CA 2000.

Alkoholtester CA 2000 na servisním pracovišti.Toto se skrývá uvnitř - elektronika Vašeho alkohol testeru CA 2000.Kontrola vnitřních funkcí na osciloskopu.

Provádění kalibrací a servisu dle typů

V naší kalibrační laboratoři provádíme kalibrace námi dodávaných typů a některých dalších typů alkoholtesterů, viz přehled zde: Přehled kalibrovaných alkoholtesterů.
Rovněž v případě stanovených měřidel pro naše zákazníky v ČMI zajišťujeme jejich ověření.

Kalibraci jiných typů alkohol testerů je třeba předem poptat. Obvykle u těchto typů není možné dostavení přístroje, pouze jejich kontrola.

Specializovaný web pro kalibrace alkohol testerů

Veškeré informace o kalibracích, ověřování, pracovních a stanovených měřidlech, naší kalibrační laboratoři a o všem, co s kalibracemi alkohol testerů souvisí, naleznete na našem specializovaném webu www.kalibrace-alkoholtesteru.cz. Odkaz se otevře v novém okně.

Přímý kontakt na kalibrační a servisní středisko:

Telefon: +420 604 241 122
E-mail: kalibrace@qtest.cz
Adresa a ostatní údaje: společné pro celou firmu. Klikněte na KONTAKTY nahoře na liště nebo zde.

Odborné technické dotazy

+420 732 553 661
(Po-Pá, 9:00 -15:30 hod.)

směřujte na toto tel. číslo v pracovní dny od 9:00 do 15:30 hod. Toto číslo může být v případě zaneprázdnění nebo nepřítomnosti odborného pracovníka přesměrováno na hlavní tel. číslo. Pokud Vám příslušná pracovnice nebude moci zodpovědět Váš dotaz, technik Vám zavolá zpět, jakmile to bude možné.

Kde nás najdete

U Plovárny 1419

Nový Bydžov, 504 01

Kontakty
(Po-Pá, 8:00 -15:30 hod.)
Copyright © 2021-2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz